Kurs regat na Malcie

2021-10-03
Spread the love

Miejsca nad Jeziorem Maltańskim są często wybierane przez organizatorów wydarzeń kulturalnych ze względu na bliskość najstarszych części miasta. Koncerty i spektakle teatralne odbywają się pod trybuną, w pobliżu mety. W pobliżu tego miejsca miłośnicy sportów zimowych mogą oddać się swojej pasji na całorocznym stoku narciarskim Malta Ski.

W 2011 roku po drugiej stronie jeziora oddano do użytku ogromny kompleks sportowy o nazwie Termy Maltańskie, w którym znajduje się basen olimpijski i wiele innych atrakcji. Jezioro Maltańskie ma również bardzo długą i ciekawą historię. Jezioro zostało nazwane na cześć Zakonu Maltańskiego. Znajduje się na ziemiach należących niegdyś do kościoła św. Jana Jerozolimskiego, w którym mieściła się także komturia zakonna.

Sztuczne jezioro powstało w 1952 roku w wyniku spiętrzenia rzeki Cybiny. Jezioro i jego okolice nabrały ostatecznego kształtu w latach 80. XX wieku. Wtedy to miała miejsce gruntowna renowacja tej pięknej części miasta.

Dziś Jezioro Maltańskie jest dumą Poznania i zaznaczyło swoją obecność na sportowej i kulturalnej mapie świata.

Powiat Poznański

Powiat poznański tworzy 17 gmin otaczających Poznań: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Steszew, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne. Jest to jedna z największych dzielnic w kraju. Zajmuje powierzchnię 1899,88 km2 i liczy ponad 350 tys. mieszkańców.

Gminy powiatowe otaczają aglomerację poznańską leżącą na skrzyżowaniu głównych międzynarodowych i krajowych szlaków komunikacyjnych. Obszar powiatu poznańskiego pokryty jest stosunkowo gęstą siecią kolejową o dużym znaczeniu dla przewozów pasażerskich i towarowych. Pociągi te kursują na trasach z Poznania w kierunku: Berlina, Szczecina, Koszalina, Bydgoszczy i Gdyni, Warszawy, Katowic i Krakowa, Wrocławia i Wolsztyna.

Obszar powiatu poznańskiego wchodzi w skład Pojezierza Wielkopolskiego, a lasy zajmują powierzchnię 42 tys. ha. Miłośnicy spacerów mogą spacerować i wędrować po wielu szlakach wokół dzielnicy rozsianych po Wielkopolskim Parku Narodowym, Puszczy Zielonce, Parku Krajobrazowym Promno czy na obrzeżach Poznania. Na terenie powiatu poznańskiego znajduje się wiele cennych zabytków architektury, w tym uznany za zabytek Zamek w Kórniku.